آشنایی با مفاهیم اولیه بورسی و معامله در بورس

چگونه در بورس معامله کنیم؟

برای معامله در ابتدا باید با یک کارگزاری آشنا شویم ؛ کارگزار کیست؟ در واقع کارگزار رابط میان شما و بازار بورس میباشد .

شما در ابتدا باید از طریق کارگزار یک کد بورسی دریافت کنید و سپس با کد بورسی خود در بازار بورس و در قالب کارگزاری ها به خرید و فروش بپردازید.

 

آشنایی با عبارات مهم بورسی

عرضه اولیه : قطعا یکی از مهمترین اصطلاحاتی که در طول مدت زمان سرمایه گذاری در بورس میشنوید عرضه های اولیه هستند در واقع این عرضه های اولیه نماد های معاملاتی هستند که با قیمت پایه توسط  شرکت های بورسی و فرابورسی  ارائه میشود و از آنجا که معمولا تا قیمت به حد معمول خود نرسد رشد متوقف نمیشود ؛ پس یک  سرمایه گذاری مطمئن به شمار می آید که بعضا تا دو یا حتی سه برابر مبلغ اولیه سود خواهد داشت .

دامنه سود و ضرر روزانه : برای معامله شما باید حداکثر سود یا ضرر روزانه خود را بدانید ؛ دامنه سود و ضرر روزانه  حداکثر پنج درصد میباشد در نگاه اول شاید پنج درصد زیاد مهم نباشد اما بعدا نظرتان تغییر خواهد کرد به عنوان یک پیش درآمد بهتر است بدانید در روز خرید و فروش در صورتی که تحلیل شما از نمادی (سهام شرکت مورد نظر) صحیح نباشد در روز اول ممکن است حتی شما در روز اول 10 درصد !!!!!! ضرر کنید پس بهتر است با احتیاط رفتار کنید.

نوسانگیری : در واقع نوعی سرمایه گذاری بر پایه سود خوب در مدت کوتاه است ؛ در این نوع سرمایه گذاری باید دقت کنید که جا به جایی های زیاد در سهام ممکن است در ابتدای امر خوب بنظر برسد ؛ اما در بلند مدت سود چندانی نخواهد داشت پس بهتر است گام های خود را استوار بردارید و برنامه ریزی شده حرکت نمایید؛ گفتنی است این نوع سرمایه گذاری مناسب افرادیست که از منبع مالی چندانی برخوردار نیستند.

سرمایه گذاری میان مدت : در واقع سودی که به عنوان سود سهام میان مدت پیشبینی میشود در واقع برای مدت 2تا 6 ماه میباشد .

سرمایه گذاری بلند مدت : به سرمایه گذاری 6ماه تا 1 سال گفته میشود در وهله اول شاید سود پیشنهادی در مورد این سهام لقمه بزرگی بنظر برسد اما بخاطر داشته باشید برای یک سرمایه گذاری در حد 5 میلیون در طول یکسال 200 درصد یعنی 2برابر و بعد از 12 ماه 5میلیون سود ! به سنبت سود های بانکی شاید گزینه مناسبی باشد اما بعنوان یک مشاور اگر درآمد میلیاردی ندارید سرمایه گذاری بلند  مدت را به شما پیشنهاد نمیدهیم

نماد : هر شرکتی که سهام آن در بورس عرضه می شود با یک نماد اختصاری نشان داده می شود که معمولا حرف اول آن بیانگر گروه صنعتی آن شرکت است برای مثال نماد شبندر که حرف اول آن (ش) بیانگر گروه شیمیایی و نفتی است نشانگر شرکت پتروشیمی بندرعباس است و یا نماد وبصادر حرف اولش (و) بیانگر گروه بانکی و واسطه های مالی است. در ادامه ی پست ها با نماد ها به طور کامل آشنا می شویم

 

الگوی شارپ : در واقع الگوی شارپ زمانی است که سهام مورد نظر در ابتدای یک جهش بزرگ قرار دارند و بهتر است این موضوع را از قبل پیشبینی کرده باشید.(با ما همراه باشید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *