انواع تحلیل در بازار بورس(مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال و بنیادی)

تحلیل های بورسی چیستند؟

چگونه باید سهام یک شرکت را تحلیل کنیم؟

به طور کلی دو دسته تحلیل ها وجود دارند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

تحلیل تکنیکال : در تحلیل تکنیکال با توجه به روند یک نماد در مورد آن تصمیم گیری میشود و آینده آن پیشبینی میشود باید توجه داشت پیشبینی صرفا یک تحلیل میباشد و در به حقیقت پیوستن آن قطعیتی وجود ندارد.

الگوی کندلی : کندل در معنای لغوی به معنای شمع میباشد ؛ از این الگو میتوان برای نوسان گیری و سرمایه گذاری کوتاه مدت استفاده کرد؛ این الگوی ژاپنی  درواقع بیشتر هنر میباشد تا علم  پس باید به جنبه راهنمایی به آن نگریست تا الگوی تثبیت شده و موثق در واقع مساعد بودن الگوی کندلی یک امتیاز مثبت به شمار می آید اما یک امتیاز قطعی خیر؛ شاید مثبت ترین وجه الگوی کندلی این باشد که این الگو اخطارات مهمی را به سرمایه گذار میدهد ؛اگر شما یک سرمایه گذار مبتدی هستید این الگو میتواند زمینه آشنایی ابتدایی شمارا با بورس فراهم کند ؛ بعنوان یک شناخت ابتدایی در این مطلب الگوی کندلی در دو وجه بررسی میشود الگوی ساده کندلی که  از یک تا چهار کندل تشکیل میشود و الگوی پیشرفته کندلی که با تعداد بیشتری کندل خود را نشان داده و ممکن است به حالات مختلف از قبیل قله ، فنجان و …. خود را نشان دهد.

هر کندل متشکل از بدنه اصلی که مهمترین قسمت کندل است و سایه ها میباشد ؛ سایه ها نمایانگر نواسانات قیمت هستند و بدنه نماد بارز تغییرات قیمت در روز گفته شده است

 

 

اندیکاتورها و اسیلاتور ها : این دسته از تحلیل ها در واقع نوع پیشرفته تحلیل هستند که با فرمول های پیشرفته توسط برنامه های از قبل تهیه شده تحلیلات خود را بر روی روند انجام میدهند ؛ لازم به ذکر است تحلیلات به دو صورت پیشرونده و تعقیب کننده انجام میشود که هر کدام از این دو دسته دارای زیر مجموعه های خاص خود میباشند ؛ تحلیلات پیشرونده بر آینده سهم تمرکز دارند و تحلیلات تعقیب کننده روند قبلی سهم را مورد بررسی قرار میدهند شاید در نگاه اول روند گذشته سهم به نظر ارزش چندانی نداشته باشد اما با درک این موضوع که معمولا سهام یک شکل خاص و الگوی ثابتی را طی میکنند دستیابی به گذشته سهم ارزشی انکار ناشدنی در پیشبینی آینده سهم دارند.

اندیکاتورها را در دو زیر مجموعه به طور خلاصه مورد بررسی قرار میدهیم :

اندیکاتور های پیش رونده : شامل اندیکاتور های ایچیموکو ، پارابولیک سار و ..

ایچیموکو :با نام کامل Ichimocu Kinko Hyo یک اندیکاتور بسیار مفید درتحلیل پیشرفته و پیش رونده بورس است که با ویژگی های خاص و منحصر به فردی از قبیل مشخص کردن ناحیه مقاومت وناحیه حمایت و …. نقش مهمی در پیشبینی آینده سهم دارد؛شایانذکر است با تمام خوبی های گفته شده از این اندیکاتور باید بخاطر داشته باشید هرگز یک اندیکاتور را به تنهایی ملاک خرید و فروش های خود قرار ندهید.

پارابولیک سار : مانند ایچیموکو یک اندیکاتور پیش رونده است که ویژگی های مخصوص خود را دارد نتایج مثبت این اندیکاتور به همراه ایچیموکو پاسخ مثبت خوبی در جهت خرید است و بلعکس ؛ ویژگی ها و نحوه کار با این اندیکاتور در آینده به طور کامل به سمع و نظرشما می رسد.

اندیکاتور های تعقیب کننده  به طور کلی رفتار سهم در گذشته طبق این اندیکاتور ها قابل بررسی است ؛ در مورد این اندیکاتور ها صحبت خواهیم کرد اما برای یک مثال ابتدایی بد نیست بدانید باند بولینگر یک اندیکاتور تعقیب کننده است و به طور خلاصه زمانی که قیمت از محدوده این اندیکاتور خارج شود تمایل به بازگشت پیدا میکند.

اسیلاتور ها : این ابزار معمولا نوسانی بین صفر تا صد دارند و میزان اشباع خرید و فروش را از خود نشان میدهند برای مثال شاخص قدرت نسبی (RSI) در یک سهم نوسانی بین صفر تا صد دارد که معمولا افزایش این شاخص نماد افزایش قدرت روند و یا هجوم نقدینگی و یا به عبارت ساده سرازیر شدن پول به سهم مورد نظر است ؛ که یک پیش آگهی نسبتا خوب در مورد سهم است. از دیگر اسیلاتور ها میتوان به استئوکاستیک اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *